Zarządzanie firmą przy użyciu komputera – dowiedz się więcej o systemach ERP!

Zarządzanie firmą przy użyciu komputera – dowiedz się więcej o systemach ERP!

Systemy ERP to programy przeznaczone do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa – dziś chcielibyśmy opowiedzieć nieco więcej na temat tego rodzaju oprogramowania. Na jakich płaszczyznach wdrożenie tego rodzaju systemu może realnie usprawnić funkcjonowanie przedsiębiorstwa? Ile trwa proces wdrażania systemu ERP w firmie? Zapraszamy do lektury!

Digitalizacja biznesu

Żyjemy w dobie powszechnej cyfryzacji – obecnie już nawet ponad połowę zakupów realizujemy przez internet, co drugą fakturę wystawiamy w formie cyfrowej, a na skrzynkę mailową zaglądamy częściej niż do okienka w poczcie. Cóż, to naturalna kolej rzeczy – dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym, żyje się nam po prostu łatwiej. Czy wiesz, że planowo już od roku 2024 e-fakturowanie stanie się obowiązkowe? Takie przynajmniej są plany polityków. Skoro więc i tak w najbliższym czasie przedsiębiorcy będą przejść na elektroniczny obieg faktur, to dlaczego przy okazji nie zdigitalizować przedsiębiorstwa? Cyfryzacja firmy polega na przeniesieniu wszystkich firmowych zasobów do sfery cyfrowej – aby nimi zarządzać, potrzebny jest nam system i w tym miejscu dochodzimy właśnie do clou dzisiejszego artykułu, czyli systemów ERP.

Czym właściwie są systemy ERP?

System ERP to system do zarządzania firmą – przedsiębiorca może w jego ramach zarządzać sprawami firmowymi, zlecać zadania poszczególnym działom, a nawet otrzymywać informacje w czasie rzeczywistym o wolnych mocach przerobowych zakładu, a także o stanie osobowym załogi. Nie polecimy w tym miejscu konkretnego systemu – istnieje wiele programów przeznaczonych do zarządzania firmowymi zasobami, a jakość ich działania jest przede wszystkim uzależniona od tego, w jaki sposób zostaną wdrożone. Za tak zwane wdrożenie systemu, czyli wprowadzenie firmowych zasobów, digitalizację dokumentów, ustalenie modeli współpracy odpowiedzialny jest najczęściej zatrudniony do tego projektu informatyk. Cały proces wdrażania może potrwać nawet kilka tygodni – tego rodzaju programy stwarzają bardzo szerokie możliwości dostosowania ich modelu działania, do modelu funkcjonowania firmy a im dokładniej wdrożenie zostanie wykonane, tym bardziej taki system będzie funkcjonalny i intuicyjny.

Odciąż działy księgowości i HR

Oprogramowanie do zarządzania firmą zbiera informacje na temat firmowych zasobów i na ich podstawie tworzy analizy wydajności. Można za jego pośrednictwem składać wnioski urlopowe oraz prowadzić teczki pracownicze. Dzięki takiemu systemowi rozliczanie czasu pracy kierowców, pracowników produkcji, kadry zarządzającej czy jakichkolwiek innych pracowników zajmuje o wiele mniej czasu niż przed wdrożeniem. Na koniec wspomnimy o jeszcze jednej, ogromnej zalecie tego innowacyjnego rozwiązania. Jeżeli baza danych takiego systemu jest zainstalowana w tak zwanej chmurze, czyli na serwerze zewnętrznym, to przedsiębiorca może sterować swoim biznesem z każdego miejsca na ziemi – jedyne, czego potrzebuje to dostęp do internetu!