Jak zabezpieczyć firmę przez nieuczciwymi kontrahentami?

Jak zabezpieczyć firmę przez nieuczciwymi kontrahentami?

Każdy kto prowadzi własną działalność gospodarczą dobrze wie, z jakim ryzykiem się to wiąże. Zdarzają się bowiem kontrahenci, którzy borykają się z niewypłacalnością lub celowo nie uiszczają wpłat za zamówione usługi. Jak zabezpieczyć biznes przed tego typu klientami? Temu zagadnieniu poświęcimy nasz dzisiejszy artykuł.

Razem raźniej

Jednym ze sposobów na walkę z nieuczciwymi kontrahentami jest połączenie sił z inną firmą. Początkujący przedsiębiorcy z chęcią korzystają z doświadczenia innych właścicieli firm, którzy mają już swoje sposoby na odzyskanie zaległości od klientów. Czasem warto przyłączyć się do większego gracza, dzięki czemu płynność finansowa przedsiębiorstwa będzie w skuteczny sposób zabezpieczona. Fuzja firmy to w ostatnim czasie niezwykle popularne rozwiązanie wśród osób prowadzących własne firmy. Troszczenie się o wzajemne interesy spółek nie tylko rozwija biznes, ale także pomaga w walce z niewypłacalnymi kontrahentami.

Ubezpieczenia

Żyjemy w czasach, gdzie tak naprawdę można ubezpieczyć wszystko: dom, samochód, kredyt a nawet część ciała. Skoro płacisz za ubezpieczenie auta, dziecku wykupujesz ubezpieczenie szkolne, to dlaczego nie ubezpieczysz firmowych transakcji? Składki na tego typu polisy zależą od kwoty, na jaką ubezpieczysz umowę ze swoim kontrahentem. W sytuacji, gdy nie będzie on w stanie wywiązać się z zobowiązań wobec twojego przedsiębiorstwa, ubezpieczyciel wypłaci ci należne odszkodowanie. Oczywiście nie oznacza to, że dłużnik będzie mógł zapomnieć o swojej zaległości. Zostaną wobec niego poczynione odpowiednie kroki prawne, jednak ty nie będziesz musiał obawiać się o swoje interesy.

Dobry doradca finansowy

Problemy z nieuczciwymi bądź niewypłacalnymi kontrahentami potrafią doprowadzić do poważnych kłopotów finansowych w firmie. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale czasem brak jednej wpłaty od klienta przesądza o płynności całego przedsiębiorstwa. Z tego względu warto zawczasu nawiązać współpracę z doświadczonym doradcą finansowym, który w razie potrzeby wyprowadzi nasz biznes na prostą. Istnieje wiele produktów bankowych, które nierzadko ratują firmę przed bankructwem. Mamy tu na myśli przede wszystkim kredyty dla zadłużonych firm, które często można otrzymać na bardzo korzystnych warunkach. Gdy uda ci się w końcu odzyskać zaległości od klienta, możesz w całości spłacić zadłużenie. Do tego czasu jesteś zobowiązany do wpłacania jedynie małych rat, które nie obciążą firmy zbyt mocno. Z tego rozwiązania korzysta niezwykle wiele firm, które przez niewypłacalnych kontrahentów znajdują się w tarapatach.