Jak sprzedać prawa do swojego wynalazku?

Jak sprzedać prawa do swojego wynalazku?

Jesteś autorem wyjątkowego wynalazku? A może udało ci się zaprojektować rozwiązanie, które będzie przełomem w wielu branżach? Niezależnie od tego, który ze swoich pomysłów udało ci się zrealizować, jeśli chcesz go zmonetyzować, to musisz poczynić pewne kroki prawne. Od czego zacząć? Podpowiadamy!

Spotkanie z doświadczonym prawnikiem

Pierwszym krokiem w celu odsprzedania praw do autorskiego wynalazku jest kontakt z doświadczonym w tego typu sprawach prawnikiem. To niezwykle ważne, ponieważ przed tobą szereg formalności i spraw do załatwienia. Jeśli będziesz próbować zorganizować wszystko na własną rękę, bardzo szybko może okazać się, że na którymś z etapów popełniłeś istotny błąd, który uniemożliwi sfinalizowanie transakcji. Prawo patentowe jest niestety niezwykle skomplikowane, dlatego współpraca z godnym zaufania specjalistą jest w tym przypadku tak bardzo istotna. Jak znaleźć dobrego fachowca? Najlepiej posiłkować się opiniami znalezionymi w sieci lub zwrócić się bezpośrednio do odpowiedniego ministerstwa, aby dedykowani urzędnicy zarekomendowali ci kogoś sprawdzonego z urzędu.

Wycena patentu

Kolejnym krokiem jest już wycena twojego wynalazku, a konkretniej wycena patentu. Zastanów się: ile warta jest twoja praca i możliwość monopolowego wykorzystywania zaprojektowanego przez ciebie rozwiązania? To niezwykle ważny element w całym omawianym dziś procesie, ponieważ od niego może zależeć twoja przyszłość. Dla porównania możemy wskazać np. na patenty medyczne czy technologiczne, które sprzedawane są często za zawrotne sumy milionów dolarów. Wszystko oczywiście zależy od tego, w jakiej branży działasz oraz jakie problemy rozwiązuje twój wynalazek. Pamiętaj jednak, aby zawsze rozpoczynać negocjacje od wyższych kwot i zwracać się z ofertą do kilku różnych podmiotów.

Dopełnienie formalności

Gdy uda ci się już wycenić patent i zaplanować jego odsprzedanie, możesz przejść do dopełniania formalności. Oczywiście możliwe jest to jedynie w sytuacji, gdy znalazłeś już chętnego kontrahenta. W jaki sposób skompletować całą dokumentację i podpisać umowy? Tu również pomoże ci doświadczona kancelaria patentowa, która specjalizuje się w podobnych sprawach i posiada wszelkie niezbędne kompetencje. Co ważne, umowa i wszystkie pozostałe dokumenty patentowe powinny zostać poświadczone stosownym aktem notarialnym. W przeciwnym razie zawarta przez ciebie umowa może zostać w przyszłości podważona, co nie wróży niczego dobrego, dlatego zdecydowanie lepiej jest się odpowiednio zabezpieczyć.