Jak odzyskać należność od byłego wspólnika?

Jak odzyskać należność od byłego wspólnika?

Sytuacje związane z odzyskiwaniem należności finansowych nie należą do tych przyjemnych. Bardzo często wiążą się z koniecznością wkraczania na drogę sądową. Sytuacja jest jeszcze trudniejsza, jeśli zapłacić nie chce osoba, którą kiedyś darzyliśmy zaufaniem. Dotyczy to np. byłych wspólników. Jak działać w podobnym przypadku?

Odzyskanie firmowych udziałów

Jedną z sytuacji, w której możemy żądać od wspólnika zapłaty określonej kwoty pieniędzy, jest zwrot środków z firmowych udziałów, jeśli zapadła decyzja o rozwiązaniu spółki. W podobnych przypadkach jeden ze wspólników najczęściej spłaca tego drugiego, choć nie zawsze się to zdarza. Czasem wspólnik przeciąga zapłatę, tłumacząc się m.in. koniecznością uregulowania różnego rodzaju zaległości powstałych jeszcze w trakcie funkcjonowania spółki. Oczywiście nie oznacza to, że odkupienie udziałów może trwać w nieskończoność. Jeśli jesteś w podobnej sytuacji i posiadasz odpowiednie dokumenty notarialne, możesz wkroczyć na drogę sądową z żądaniem spłaty zobowiązania wspólnika, choć oczywiście jest to ostateczność. Jeśli twój były wspólnik jest dla ciebie bliski, być może wystarczy szczera i poważna rozmową z jego rodziną lub obecnymi kontrahentami.

Prawa autorskie

Po zamknięciu spółki bardzo często byli wspólnicy dzielą się pozostałym majątkiem firmy. Majątek ten to nie tylko towar, sprzęty czy inne zasoby materialne. To również wartość praw autorskich do różnego rodzaju materiałów, czyli np. powstałych nagrań, filmów, patentów czy publikacji. Jak rozwiązać problem, gdy wspólnik nie chce przekazać ci praw autorskich do utworów, które stworzyłeś samodzielnie na potrzeby spółki? W tego typu sprawach pomoże ci profesjonalna kancelaria. Prawa autorskie to zakres, w którym specjalizuje się wiele z nich, dlatego z łatwością znajdziesz doświadczonego prawnika o określonych kompetencjach.

Firmowe długi

Co z kolei postanowić w sytuacji, gdy spółka była zadłużona, a przed jej ostatecznym rozwiązaniem postanowiłeś spłacić wszystkie zaległości ze swoich prywatnych środków? Jeśli wcześniej uzgodniłeś ze wspólnikiem, że ten zwróci ci połowę tej kwoty i posiadasz na to stosowny dowód (np. umowę lub weksel), możesz wysłać mu przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jeśli ten zabieg nie pomoże, pozostaje droga sądowa i złożenie pozwu z powództwa cywilnego. Problem jest dużo poważniejszy, jeśli jesteś z byłym wspólnikiem jedynie po słowie. Wówczas sąd nie będzie w stanie wydać prawomocnego wyroku, a twój dłużnik może nie uiścić opłaty. Jedynym rozwiązaniem w takim przypadku jest po prostu szczera rozmowa i ciągłe przypominanie o długu.